Zastanawiasz się na autem elektrycznym? Powinieneś rozważyć ten aspekt przed podjęciem decyzji.


Samochody elektryczne bez wątpienia zyskują w naszym kraju na popularności i wpisują się w obraz naszych dróg. Niestety w ostatnich latach zaczął nasilać się kolejny poważny problem związany z tego rodzaju napędem - w niektórych samochodach nie będzie możliwa wymiana akumulatora. Dlaczego? Po prostu nie ma zamienników.

akumulator w aucie elektrycznym
Akumulator czyli podstawa napędu elektryka. Co natomiast jeśli producent zaprzestanie jego produkcji?

Początki elektryków czyli pełna awangarda


Kilka lat temu zakup auta elektrycznego był odważną decyzją. W większości modeli, oprócz Tesli, osiągi były średnie, zasięg mocno ograniczony, a cena kosmiczna. W związku z tym, kierowcy elektryków traktowani byli jako awangarda nowoczesnej motoryzacji. Jednym samochodów powstałych aby spełnić zaostrzone normy produkcji był Chevrolet Spark EV. Niektóre stany w USA postawiły ultimatum. Wprowadzenie na rynek auta z napędem eklektycznym (PHEV), albo zakaz sprzedaży. Producenci odpowiadając na żądania władz wprowadzali elektryki jedynie w stanach gdzie były takie wymagania. Skutkowało to słabą sprzedażą oraz stratą na każdej sprzedanej sztuce. Dla przykładu konkurent Chevroleta czyli Fiat 500e tracił aż 14 tys dolarów na jednym samochodzie. Gdyby tego było mało, po kilku latach pojawił się kolejny poważny problem czyli brak części.
Czy zatem w aucie elektrycznym Chevrolet Spark EV można wymienić akumulator?


W wersji elektrycznej produkowany był od 2013 do 16 roku, jedynie w 3 stanach przy cenie bazowej 25 tys dolarów. Sprzedało się w sumie około 7400 sztuk tego modelu. Na tą chwilę producent całkowicie wyłączył możliwość wymiany akumulatora dla tego modelu. Innymi słowy po jego wyczerpaniu nadaje się na elektrośmieci. Jak łatwo zauważyć, najmłodsze Sparki mają ponad sześć lat. Właściciele już teraz skarżą się na problemy z niszczeniem baterii chłodzonej cieczą. Niezależnie czy akumulator produkowany był przez chińską firmę A123, czy w późniejszym czasie przez LG. Na tą chwilę, żadna firma nie produkuje zamienników. Jest to po prostu nieopłacalne. Gwarancja na baterie wynosiła 8 lat, więc jak łatwo obliczyć, niebawem wygaśnie dla wszystkich Sparków. Właściciele zostaną z ręką w nocniku i bezużytecznym autem ze znikomym zasięgiem.
Jakie powinniśmy wyciągnąć wnioski?


Po pierwsze decydując się na zakup elektryka nie należy stawiać na mniej popularne modele. W tym przypadku samo sprawdzenie samochodu przed kupnem nie wystarczy. Wybór powinien być poprzedzony chociażby podstawowym badaniem rynku oraz analizą propozycji poszczególnych producentów. Przykład Chevroleta Spark EV pokazuje dobitnie czym kończy się wciskanie do oferty auta z takim napędem na siłę. Innymi słowy, jeśli producent zdecyduje o zaprzestaniu wsparcia technicznego w postaci regeneracji lub produkcji baterii, taki samochód za kilka lat stanie się problemem. Jedynie masowo produkowane modele mają szansę mają szansę na rynek zamienników w przyszłości. Oczywiście i w takim przypadku istnieje ryzyko, że producent stwierdzi, że bardziej opłaca się produkować akumulatory jedynie do nowych aut, bo zysk jest po prostu większy. W końcu już wielokrotnie w przeszłości zdarzały się podobne sytuacje, gdzie producent zapomina o częściach i starym modelu.


Statystycznie w 94% sprawdzanych samochodów wykrywamy usterki.

Nie chcesz ryzykować?