Małe miejskie auta do 10 tys. zł - nasze propozycje


Dysponując 10 tysiącami złotych znajdziemy szeroki wachlarz samochodów każdej klasy. Niestety wśród nich nie można liczyć na kilkuletni pojazd w świetnym stanie. Decydując się na samochód w tym budżecie rozsądnym jest wybór kilkunastoletnich egzemplarzy z dobrą opinią i niezawodną jednostką. Należy brać pod uwagę modele z prostą jednostką oraz konstrukcją tak, aby koszty potencjalnych napraw były rozsądne. Dzięki temu zakup samochodu do 10 tys. może okazać się strzałem w dziesiątkę jako pewny towarzysz wypraw na lata.


Jaki samochód do 10 tys. wybrać?


W tej grupie zdecydowanie polecamy wybór jednostki benzynowej. Koszty napraw oraz części zamiennych do większości silników są sensowne. Dlaczego nie diesel? Jakkolwiek gama silników diesla w samochodach w tym budżecie nie jest obca większości mechaników to jednak ceny części oraz koszt napraw przewyższają proste jednostki benzynowe. Dodatkowo ogólną zasadą długotrwałej żywotności diesla jest dbanie o silnik poprzez regularny serwis oraz wymiany oleju. W samochodach do 10 tys rzadkością jest sprzedaż przez pierwszego właściciela. Zasadniczo, kupujemy samochód od trzeciego lub czwartego właściciela. W takich przypadkach jakkolwiek sprzedający mógł dbać o samochód to z reguły nie jest w stanie określić jak był on eksploatowany w przeszłości. Podobnie wygląda sytuacja z samochodami świeżo sprowadzonymi od „pierwszego właściciela”. To najzwyczajniej bajki sprzedających tak samo jak „historia serwisowa”, która nagle magicznie ginie na miejscu lub zostaje sprytnie spreparowana.


Na co należy również zwrócić uwagę w aucie do 10 tys?


Zdecydowanie kwestie blacharskie oraz zawieszenie. To ostatnie potrafi wygenerować spore koszty. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan korozji również na podwoziu. Amatorskie zabezpieczenie antykorozyjne to kilkaset złotych, ale profesjonalna operacja to już parę tysięcy. Auta z solidną blachą to z pewnością grupa VAGa (Volkswagen, Skoda, Audi) jednak i tu zdarzają się egzemplarze w słabym stanie. Kolejną kwestią jest wyposażenie. Z reguły używane części takie jak panele sterowania otwieraniem szyb czy głośniki są tanie. Jednak szczególną uwagę warto zwrócić na klimatyzacje. Hasła „do nabicia” mogą w rzeczywistości oznaczać wymianę jej poszczególnych podzespołów a koszt takich napraw nierzadko przekracza 2 tysiące.


Oto kilka naszych propozycji


Toyota Yaris II

Toyota Yaris II (2005-2011) – jak na swoje wymiary auto stosunkowo przestronne (dla max 4 osoby), z dużą ilością schowków. Do tego dobra pozycja za kierownicą i tanie zawieszenie. Odradzamy najsłabszego 1.0 z oczywistych względów. Do polecenia silnik 1.3 o mocy 87 koni. Daje rade z masą auta i jest w miarę bezawaryjna. Należy zwrócić uwagę na korozje na tylnej klapie, progach oraz masce. Najtańsze egzemplarze wyceniane są na 7 tys., chociaż na nieco mocniejszą wersję potrzeba będzie minimum 9 tys. Najdroższe egzemplarze z niskim przebiegiem z Polskiego salonu sięgają nawet 25 tysięcy.


Opel Corsa D

Opel Corsa D (2006-2014) – szukając taniego w utrzymaniu auta warto zwrócić uwagę na Corse. We względu na wieloletnią produkcje ceny mocno się wahają się od 5 do 25 tysięcy w przypadku sportowych wersji. Zupełnie poprawne samochód nie wyróżniający się z tłumu. Większość benzyniaków generuje niski koszt serwisu i bez problemu toleruje LPG. Na minus niebyt precyzyjna 5-biegowa skrzynia, słabe wyciszenie przy większych prędkościach i nietrwałe elementy układu kierowniczego. Niektóre egzemplarze atakuje już korozja, w szczególności maskę, klapę bagażnika i nadkola. Te obszary warto dokładnie sprawdzić przed zakupem samochodu.


Suzuki Swift IV

Suzuki Swift IV (2004-2010) – dzięki jedynie 3.7 metrom długości to niezwykle zwinne połączenie niezawodności, dobrych właściwości jezdnych oraz rozsądne koszty utrzymania. Ceny deklarują się na poziomie od 7 do 20 tysięcy zł. Biorąc pod uwagę tańszą półkę większość ofert dysponuje motorem 1.3 o mocy 92 KM, który znakomicie radzi sobie z lekką masą Japończyka. Z minusów użytkownicy skarżą się na słabą żywotność sprzęgła oraz drobne awarie elektryki, jednak części zamienne są relatywnie tanie.


Seat Ibiza III

Seat Ibiza III (2002-2008) – niezwykle lubiana przez młodych kierowców. Na plus dobre wyciszenie i niezwykle prosta w naprawie konstrukcja. Nie doświadczymy tu jednak luksusów, a brak klimatyzacji czy elektryki nie powinien nikogo dziwić. Dobra opcja dla szukających prostego i bezproblemowego przemieszczania się. Ceny od 2.5 do nawet 15 tysięcy, z tymże w granicach 5/6 tys. powinniśmy znaleźć prostą benzynę z polskiego salonu z przebiegiem nie wyższym niż 200 tys. km. Wyższy pułap cenowy dotyczy głównie aut sprowadzonych, z niekoniecznie wyższym wyposażeniem. Wśród sprowadzonych należy uważać na egzemplarze powypadkowe oraz te w słabym stanie technicznym.


Skoda Fabia II

Skoda Fabia II (2007-2014) – każda generacja Fabii jest znana i lubiana na polskim rynku. Pierwsza stała się najlepiej sprzedawanym samochodem przez lata, jednak można śmiało powiedzieć, że była nudna, przewidywalna i po prostu poprawna. Druga generacja prezentuje się nieco lepiej, a wyposażenie przeważnie zawiera klimatyzację, co w poprzedniczce było rzadkością. Ten leciwy, ale popularny model nadal świetnie sprawuje się w codziennej eksploatacji. Ceny od 7.5 do nawet 30 tys. Który silnik polecamy? W naszej cenie do 10 tys. właściwie tylko jeden – 1.2 HTP o mocy 70 KM. Odradzamy silniki TSI, jeśli nawet znajdzie się egzemplarz w tej cenie, najpewniej będzie to stara generacja obarczona częstymi awariami.


Honda Jazz II

Honda Jazz II (2002-2008) – pomimo braku dynamiki, elastyczności, a nawet oszczędności Honda wydaje się być najrozsądniejszym wyborem, bowiem słowem, które dobrze opisuje to auto jest: niezawodność. W gamie silników nie znajdziemy diesla, a aby cieszyć się bezproblemową eksploatacją benzyny należy raz na jakiś czas regulować luzy zaworowe. Poza tym problematyczne mogą stać się blokujący się EGR oraz cewki zapłonowe. Pomimo tych mankamentów, jednostka cieszy się znakomitą opinią, a ceny napraw są rozsądne. Ceny zaczynają się na 3, a kończą na 18 tysiącach natomiast okolice 7 tysięcy powinny wystarczyć na zadbany egzemplarz. Plus za wysokie wyposażenie, często możemy znaleźć pełną elektrykę, klimatyzacje, a nawet szyberdach.Volkswagen Polo IV/9N (2001-2009) – wybór zdecydowanie rozsądny. Ceny od 3 do 25 tys w przypadku sportowych wersji. Proste silniki benzynowe 1.2 oraz mocniejszy 1.4 stanowią większość w widniejących ogłoszeniach. W naszym budżecie możemy znaleźć egzemplarz poliftowy (po 2005) z w miarę rozsądnym wyposażeniem. Niestety znakomitą większość stanowią oferty aut sprowadzonych wystawianych przez komisy. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzić taki samochód przed zakupem, nie powinniśmy się dać nabrać na nic nie wnoszące „gwarancje” udzielane przez komisy. Zachęcamy do zapoznania się z artkułem na ten temat.


Statystycznie w 94% sprawdzanych samochodów wykrywamy usterki.

Nie chcesz ryzykować?