Diagnostyka komputerowa to dzisiaj standard w rozpoznawaniu większości usterek silnika oraz podzespołów w samochodzie. Wraz z postępem technologii odeszły czasy, w których każda operacja wykonywana była manualnie, a diagnoza usterki trwała dniami. Teraz wystarczy profesjonalny dedykowany komputer i chwila spędzona przy samochodzie. Na czym jednak polega diagnostyka komputerowa pojazdu?

Czym jest diagnostyka komputerowa pojazdu?
Komputer pokładowy jeszcze nie tak dawno traktowany nie był oczywistością w samochodach osobowych. Traktowany był głównie jako dodatek w pojazdach klasy wyższej. Dzisiaj zyskał jednak status niemal obowiązkowego i można go spotkać w zdecydowanej większości nowych pojazdów. Służy on do bieżących pomiarów oraz analizy poszczególnych podzespołów samochodu. Są to między innymi; temperatura powietrza, skład mieszanki paliwowo powietrznej czy przykładowo ciśnienie paliwa. W przypadku awarii lub nieprawidłowego funkcjonowania któregoś z nich do razu przekazuje informacje w formie odpowiedniego błędu. Co ważne, nie zawsze błędy diagnostyczne wyświetlane są na desce rozdzielczej w formie żółtych lub czerwonych kontrolek. Nie znaczy to jednak, że problemu nie ma. W tym miejscu wkracza właśnie komputer diagnostyczny.
Podłączenie do samochodu pozwala na określenie z jaką usterką mamy do czynienia i co zakłóca prawidłowe jego funkcjonowanie. Ponad to, bardziej zaawansowany sprzęt pozwoli na diagnozę również innych podzespołów takich jak sonda lambda, stan alternatora czy kondycja akumulatora. W większości przypadków możliwe jest również stwierdzenie, czy przebieg nie został cofnięty przez poprzedniego użytkownika.
Całą diagnozę umożliwia uniwersalne gniazdo OBDII (On-Board-Diagnostics). Przekazuje ono wszystkie informacje z centralki samo diagnostycznej samochodu. Obowiązkowo montaż tego gniazda rozpoczął się w 1996 roku (dla USA) oraz w 2001 roku (dla Europy), jednak duża część samochodów przed tymi latami jest w nie wyposażona. Nawiązując do pytania, istnieje wiele czynników, które komputer diagnostyczny jest w stanie skontrolować. Jego pomoc jest nieoceniona nie tylko w trakcie awarii, ale również w bieżącej kontroli stanu poszczególnych podzespołów.

Co daje diagnostyka samochodowa i czy warto?
W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi, że diagnostyka komputerowa jest najważniejszym i najczęstszym zabiegiem w warsztatach. Skąd ten fenomen? Przede wszystkim oszczędność czasu. Znajdowanie usterek jest o wiele sprawniejsze, gdy komputer podpowie który podzespół funkcjonuje wadliwie. Z diagnostyki warto skorzystać również przy zakupie samochodu używanego. Wachlarz błędów diagnostycznych może być szeroki zwłaszcza gdy sprzedający zna się na mechanice i sam jest je w stanie usunąć.
Podłączenie komputera diagnostycznego może pomóc wykryć kosztowne usterki takie jak:
Maskowanie awarii układu ABS, ( np podpięcie kontrolki ABS na desce rozdzielczej pod zasilanie kontrolki ciśnienia oleju)
Stosowanie emulatorów sond lambda, mające ukryć fakt wycięcia w samochodzie z silnikiem benzynowym katalizatora trójdrożnego
Stosowanie emulatorów filtrów cząstek stałych DPF/FAP w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, mające ukryć fakt wycięcia z pojazdu tychże podzespołów
Stosowanie emulatorów układów selektywnej redukcji katalitycznej SCR, w samochodach z silnikami diesla, spełniającymi normy Euro6, co ma na celu ukrycie faktu usunięcia takiego układu z samochodu
Stosowanie emulatorów układów EGR (recyrkulacji spalin) w silnikach benzynowych i diesla, co ma na celu ukrycie faktu zaślepienia układu, albo chęci ukrycia jego awarii.
W optymistycznym wariancie koszty napraw wyniosą setki, w niektórych przypadkach tysiące złotych. Wszystkiemu można zapobiec w ciągu około 10 minutowej diagnozy.