Na czym polega diagnostyka komputerowa pojazdu i czy w ogóle warto?

Diagnostyka komputerowa to dzisiaj standard w rozpoznawaniu większości usterek silnika oraz podzespołów w samochodzie. Wraz z postępem technologii odeszły czasy, w których każda operacja wykonywana była manualnie, a diagnoza usterki trwała dniami. Teraz wystarczy profesjonalny dedykowany komputer i chwila spędzona przy samochodzie. Na czym jednak polega diagnostyka komputerowa pojazdu?

Sprawdzenie komputerem diagnostycznym samochodu przed kupnem
Usuwanie błędów silnika tuż przed sprzedażą? Częstsze niż myślisz!

Czym jest diagnostyka komputerowa pojazdu?


Komputer pokładowy jeszcze nie tak dawno traktowany nie był oczywistością w samochodach osobowych. Traktowany był głównie jako dodatek w pojazdach klasy wyższej. Dzisiaj zyskał jednak status niemal obowiązkowego i można go spotkać w zdecydowanej większości nowych pojazdów. Służy on do bieżących pomiarów oraz analizy poszczególnych podzespołów samochodu. Są to między innymi; temperatura powietrza, skład mieszanki paliwowo powietrznej czy przykładowo ciśnienie paliwa. W przypadku awarii lub nieprawidłowego funkcjonowania któregoś z nich do razu przekazuje informacje w formie odpowiedniego błędu. Co ważne, nie zawsze błędy diagnostyczne wyświetlane są na desce rozdzielczej w formie żółtych lub czerwonych kontrolek. Nie znaczy to jednak, że problemu nie ma. W tym miejscu wkracza właśnie komputer diagnostyczny.


Podłączenie do samochodu pozwala na określenie z jaką usterką mamy do czynienia i co zakłóca prawidłowe jego funkcjonowanie. Ponad to, bardziej zaawansowany sprzęt pozwoli na diagnozę również innych podzespołów takich jak sonda lambda, stan alternatora czy kondycja akumulatora. W większości przypadków możliwe jest również stwierdzenie, czy przebieg nie został cofnięty przez poprzedniego użytkownika.


Całą diagnozę umożliwia uniwersalne gniazdo OBDII (On-Board-Diagnostics). Przekazuje ono wszystkie informacje z centralki samo diagnostycznej samochodu. Obowiązkowo montaż tego gniazda rozpoczął się w 1996 roku (dla USA) oraz w 2001 roku (dla Europy), jednak duża część samochodów przed tymi latami jest w nie wyposażona. Nawiązując do pytania, istnieje wiele czynników, które komputer diagnostyczny jest w stanie skontrolować. Jego pomoc jest nieoceniona nie tylko w trakcie awarii, ale również w bieżącej kontroli stanu poszczególnych podzespołów.Co daje diagnostyka samochodowa i czy warto?


W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi, że diagnostyka komputerowa jest najważniejszym i najczęstszym zabiegiem w warsztatach. Skąd ten fenomen? Przede wszystkim oszczędność czasu. Znajdowanie usterek jest o wiele sprawniejsze, gdy komputer podpowie który podzespół funkcjonuje wadliwie. Z diagnostyki warto skorzystać również przy zakupie samochodu używanego. Wachlarz błędów diagnostycznych może być szeroki zwłaszcza gdy sprzedający zna się na mechanice i sam jest je w stanie usunąć.


Podłączenie komputera diagnostycznego może pomóc wykryć kosztowne usterki takie jak:


  • Maskowanie awarii układu ABS, ( np podpięcie kontrolki ABS na desce rozdzielczej pod zasilanie kontrolki ciśnienia oleju)


  • Stosowanie emulatorów sond lambda, mające ukryć fakt wycięcia w samochodzie z silnikiem benzynowym katalizatora trójdrożnego


  • Stosowanie emulatorów filtrów cząstek stałych DPF/FAP w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, mające ukryć fakt wycięcia z pojazdu tychże podzespołów


  • Stosowanie emulatorów układów selektywnej redukcji katalitycznej SCR, w samochodach z silnikami diesla, spełniającymi normy Euro6, co ma na celu ukrycie faktu usunięcia takiego układu z samochodu


  • Stosowanie emulatorów układów EGR (recyrkulacji spalin) w silnikach benzynowych i diesla, co ma na celu ukrycie faktu zaślepienia układu, albo chęci ukrycia jego awarii.


W optymistycznym wariancie koszty napraw wyniosą setki, w niektórych przypadkach tysiące złotych. Wszystkiemu można zapobiec w ciągu około 10 minutowej diagnozy.

Statystycznie w 94% sprawdzanych samochodów wykrywamy usterki.

Nie chcesz ryzykować?