top of page

Analiza spalin - zło konieczne czy przydatne badanie?


Analiza spalin jako część obowiązkowego corocznego badania technicznego samochodu często postrzegana jest jako zło konieczne. Stan mieszanki paliwowo powietrznej nie traktowany jest na równi z podzespołami samochodu jak zużyte hamulce czy opony. To błąd. Dlaczego zatem warto wykonać analizę spalin przed zakupem samochodu?


sprawdzanie analizy spalin w samochodzie
Analiza spalin w samochodzie może ujawnić wiele kosztownych awarii silnika i układu wydechowego.

Sprawdzając samochód przed kupnem, nawet w teorii proste czynności mogą sprawić trudność. Przykładowo, weryfikacja czy w aucie zamontowany jest filtr cząstek stałych. Jeszcze nie tak dawno nagminnie był on wycinany. Jest to na tyle nieoczywiste, że nawet doświadczonym kontrolerom może sprawić kłopot. Zakładając, że układ wydechowy nie posiada śladów ingerencji (przykładowo wycięty filtr, a następnie wstawienie fragmentu zwykłej rurki), stwierdzenie czy samochód posiada filtr cząstek stałych nie jest trudne. Jedną z możliwości jest podpięcie komputera OBD do jednostki. Jednak w dzisiejszych czasach częstym przypadkiem jest montowanie wszelkiego rodzajów emulatorów symulujących funkcjonowanie filtra. Analogicznie sprytniejsi mechanicy są w stanie zaprogramować jednostkę centralną tak, aby nie było możliwe wykrycie filtra.


Co daje weryfikacja spalin przed zakupem samochodu?


Nasi specjaliści kontrolują emisję spalin w silnikach benzynowych oraz diesla przy użyciu profesjonalnego analizatora spalin. Pozwala to nam sprawdzić kondycję silnika, sprawność katalizatorów oraz szczelność w układzie wydechowym. Należy sobie zdać sprawę, jak ważna jest to kontrola. Często zdarza się, że nawet sprzedający nie jest świadom stanu, w jakim znajduje się samochód.


Najczęściej wykrywane przez nas usterki:

· Wycięty zawór EGR

· Uszkodzona sonda lambda

· Nieszczelny układ wtryskowy

· Przedostawanie się oleju do komory spalania

· Obecność płynu chłodniczego w komorze spalania


Często są to awarie, które nie są na pierwszy rzut oka możliwe do wykrycia przy klasycznych oględzinach. Zwłaszcza, jeśli auto zostało uprzednio przygotowane pod sprzedaż. Tego typu usterki potrafią wyjść po kilku tygodniach lub miesiącach powodując konieczność niemałych wydatków. W zależności od rodzaju oraz pojemności silnika i konstrukcji samochodu, koszty napraw mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Czy zatem warto zweryfikować stan spalin przed zakupem auta? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie.


Dla kogo zalecamy?


Analiza spalin zalecana jest przede wszystkim dla samochodów starszych niż kilkuletnie. Im starsze auto tym lista usterek się wydłuża. W skrajnych przypadkach stwierdzamy, że samochód nie powinien w ogóle poruszać się w ruchu publicznym. Jednak nawet w świeżych kilkuletnich samochodach zdarzają się usterki związane z wadami fabrycznymi lub nieodpowiednim użytkowaniem. Z pewnością warto być ich świadomym, aby zaoszczędzić stresu oraz niepotrzebnych kosztów w przyszłości.

Statystycznie w 94% sprawdzanych samochodów wykrywamy usterki.

Nie chcesz ryzykować?

bottom of page